- Depositphotos
Barbora Nová
Parkinsonova choroba je chronický degenerativní stav, který způsobuje příznaky, jako je třes, svalová ztuhlost a potíže s řečí. Stav postupuje pomalu a příznaky se časem zhoršují.
Příznaky Parkinsonovy choroby mohou během dne kolísat. Například v poledne se můžete cítit lépe než pozdě večer. Příznaky Parkinsonovy choroby však nepřicházejí a neodcházejí jako příznaky některých jiných chronických stavů.
Náhlé zvýšení příznaků Parkinsonovy choroby je téměř vždy spojeno se základní příčinou. Může to být něco malého, jako je nedávná změna léku, nebo něco potenciálně závažného, jako je infekce.
Přicházejí a odcházejí příznaky Parkinsonovy choroby?
Symptomy Parkinsonovy choroby mohou kolísat v průběhu dne a zhoršovat se v určitých obdobích, například brzy ráno nebo pozdě večer. Často je to proto, že léky začnou mezi jednotlivými dávkami ztrácet účinnost.
Na rozdíl od některých stavů však Parkinsonova choroba nezpůsobuje epizody ani vzplanutí. Symptomy Parkinsonovy choroby se časem zhoršují stabilní, ale pomalou rychlostí. Pokud zaznamenáte náhlou změnu příznaků během dnů nebo týdnů, je to obvykle znamení, že se děje něco jiného. Můžete mít například infekci nebo jiné základní akutní onemocnění.
Mezi další základní příčiny, které mohou zhoršit příznaky Parkinsonovy choroby, patří:
- stres
- nedávné změny léků
- nedávné operace nebo jiné lékařské zákroky
- nespavost
- dehydratace
- rozvoj jiného zdravotního stavu
Je důležité, abyste informovali svého lékaře nebo zdravotníka, pokud zaznamenáte náhlou změnu příznaků Parkinsonovy choroby. Tyto náhlé změny obvykle nejsou součástí Parkinsonovy progrese a téměř vždy signalizují základní problém.
Jaké jsou příznaky Parkinsonovy choroby?
Třes, zejména na rukou a prstech, je symptomem, který si většina lidí spojuje s Parkinsonovou chorobou, který se často rozvíjí v rané fázi procesu onemocnění. Parkinsonova choroba však kromě třesu způsobuje řadu dalších příznaků, jako jsou:
- zpomalené pohyby
- zpomalená chůze
- promíchané kroky
- svalová ztuhlost
- bolest svalů
- potíže s rovnováhou
- shrbený postoj
- ztráta kontroly nad pohyby těla, jako je úsměv a mrkání
- tichá mluva
- potíže s psaním
Jaké jsou možnosti léčby Parkinsonovy choroby?
Léky mohou pomoci zpomalit progresi Parkinsonovy choroby a mohou pomoci zmírnit příznaky. Primární lék na Parkinsonovu chorobu se nazývá levodopa.
Většina přípravků levodopy je kombinována s karbidopou, což pomáhá snižovat vedlejší účinky levodopy a umožňuje lidem užívat menší dávky.
Jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu?
Někdy jsou předepisovány léky, jako jsou agonisté dopaminu a inhibitory enzymů, které pomáhají zvýšit dopamin v mozku.
V mnoha případech lékaři také předepisují léky, které pomáhají při bolesti svalů, svalové ztuhlosti a třesu. To zahrnuje možnosti, jako je amantadin a anticholinergní léky.
Léky nejsou jedinou možností léčby Parkinsonovy choroby. Ačkoli jsou pro většinu lidí primární léčbou, často jsou doplněny o možnosti, jako jsou:
- fyzikální terapie
- logopedie
- pracovní lékařství
- masážní terapie
- strukturované cvičení
- nutriční terapie
Někdy mohou být chirurgické zákroky, jako je hluboká mozková stimulace, prospěšné pro léčbu Parkinsonovy choroby.
Jaké jsou rizikové faktory Parkinsonovy choroby?
Existuje několik známých rizikových faktorů pro Parkinsonovu chorobu. Patří sem:
- věk 60+
- muž
- mít člena rodiny nebo více členů rodiny s Parkinsonovou chorobou
- pracující v průmyslových odvětvích, jako je zemědělství nebo svařování
- vystavení se některým herbicidům a pesticidům
Jaký je výhled pro lidi s Parkinsonovou chorobou?
Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění. Když má někdo degenerativní onemocnění, jeho příznaky se časem zhoršují. Díky lékům a dalším způsobům léčby, které jsou dnes k dispozici, Parkinsonova choroba obvykle nezkracuje délku života, ale často zkracuje dobu, po kterou je člověk schopen žít samostatně.
V raných fázích Parkinsonovy choroby se většina lidí dokáže o sebe postarat doma a udržovat své každodenní aktivity. Jak příznaky postupují, lidé s Parkinsonovou chorobou mají stále větší potíže se sebeobsluhou a může se pro ně stát nebezpečným žít sami.
Často kladené otázky
Existuje lék na Parkinsonovu chorobu?
Neexistuje žádný lék na Parkinsonovu chorobu. Léčba však může pomoci zmírnit příznaky a zpomalit progresi onemocnění.
Co způsobuje Parkinsonovu nemoc?
Parkinsonova choroba se vyskytuje v některých rodinách. V těchto rodinách je Parkinsonova choroba geneticky podmíněná. Většina lidí s Parkinsonovou chorobou však nemá v rodině žádného člena s Parkinsonovou chorobou.
Vědci si nejsou jisti, co v těchto případech způsobuje Parkinsonovu chorobu. Lidé s Parkinsonovou chorobou mají shluky abnormálních proteinů, nazývaných Lewyho tělíska, které se hromadí v mozku a způsobují poškození. Vědci však stále nevědí, proč se tyto proteiny vyskytují nebo hromadí.
Jak stres ovlivňuje příznaky Parkinsonovy choroby?
Stres je jedním z několika faktorů, které mohou příznaky Parkinsonovy choroby zhoršit. Lidé s Parkinsonovou chorobou si všimli, že jak akutní stres, tak dlouhodobý stres symptomy zhoršují. Studie z roku 2021 zjistila, že stres zhoršil všechny příznaky Parkinsonovy choroby a že jeho nejsilnější účinek byl na třes.
Závěr
Parkinsonova choroba je progresivní degenerativní stav. Příznaky Parkinsonovy choroby se časem zhoršují. Na rozdíl od některých stavů nepřicházejí a neodcházejí v epizodách nebo vzplanutích. Ačkoli je běžné, že příznaky během dne kolísají, jakékoli náhlé změny, které zaznamenáte v průběhu dnů nebo týdnů, by měly být vždy hlášeny svému lékaři.
Tyto druhy změn nejsou očekávanou součástí Parkinsonovy choroby. Obvykle jsou to signály jiného základního problému, jako je infekce, stres, nespavost nebo nedávný lékařský zákrok. Proto je důležité okamžitě informovat svého lékaře o změnách příznaků.
10 nejpůsobivějších účinků extraktu z Hericia pro mozek a tělo
Ing. Zdeněk Rozehnal, Oldřich Rolinek
Většina z nás by byla ráda chytřejší, šťastnější a zdravější. Přestože toho nelze dosáhnout jednoduše, tak nový výzkum spojený shoubou Hericium potvrzuje, že by to mohlo být podstatně jednodušší.
Houba Hericium erinaceus sice roste vEvropě, Asii a Severní Americe, ale její využití se dlouhodobě traduje především hlavně vČíně a Japonsku.
Tato houba je zde používaná po tisíce let, s cílem, co nejvíce chránit mozek před kognitivním poklesem, zvyšovat jeho paměť, podporovat imunitu, snižovat úzkost, zvyšovat náladu a pocit soustředění po celý den...
Houba Hericium erinaceus fyzicky vypadá jako hříva lva - dlouhá, bílá a chlupatá - s bohatými chapadlovými dredy houbové moudrosti, které vytryskly do všech stran. Ta se podobá mozkové tkáni (příroda takto poskytuje vizuální narážky na využití - vpřípadě mozku také vlašský ořech). Houba obecně roste na tvrdších površích bohatých na rostlinnou celulózu, konkrétně na stromech v zalesněných oblastech. VČesku je chráněna a lze ji nalézt vBeskydech a Žďárských vrších.
V poslední době je „Lví hříva“ poměrně rozsáhle studována už i západní kulturou především na zvířecích modelech, ale proběhly i klinické studie u lidí, které potvrzují zkušenosti zAsie. Zveřejňování nadšených recenzí o účincích této houby mělo vliv vposledních letech na její zvýšené užívání mezi lidmi vyznávající zdravý styl života.
Co je přesně tak zvláštního na této houbě - superstar?
1. Chrání, regeneruje mozek a nervový systém
Lví hříva je opravdu jedinečná. V přírodě není žádná jiná bylina nebo houba, která má stejný účinek na stimulaci produkce nervového růstového faktoru a neurotrofického faktoru pocházejícího z mozku (BDNF) (1, 2). Jedná se o dvě pozoruhodné sloučeniny, které v podstatě stimulují růst nových nervových tkání a mozkových buněk. Harvardský psychiatr John Ratey popisuje BDNF jako „Zázrak zázraků pro váš mozek“. BDNF je silný protein, který v podstatě stimuluje produkci nových mozkových buněk a posiluje stávající buňky. Přesněji řečeno, když vaše tělo uvolní BDNF, převrátí přepínač na řadě genů, které potom spustí tvorbu zbrusu nových mozkových buněk. Díky vysoké úrovni BDNF se učíte rychleji, lépe si pamatujete a pomaleji stárnete.
Jako by to nestačilo, BDNF také zvyšuje neuroplasticitu mozku. Když dojde k poškození mozkových buněk nebo pokud čelíte stresové situaci, BDNF je chrání a pomáhá jim vrátit se ještě silnější. Je to dáno tím, že vaše nervové dráhy se stanou flexibilnějšími než před poškozením.
A to je jen BDNF. Tato houba je také nejúčinnějším přírodním produktem, který byl nalezen, k řešení pro regeneraci fungování nervových buněk prostřednictvím stimulačních účinků na produkci nervového růstového faktoru (NGF). NGF je podobný BDNF, ale působí v celém nervovém systému - nejen v mozku. Bylo prokázáno, že opravuje poškozené nervové tkáně, způsobuje regeneraci nervových vláken a také zlepšuje komunikaci mezi neurony a axony. V současné době se testuje jako experimentální léčba deprese, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy a dalších nemocí způsobených degenerací nervového systému (3, 4, 5). Předpokládá se, že tyto sloučeniny, kromě jiného, pomáhají chránit mozek před toxiny prostředí a bránit před přirozenými účinky stárnutí (6).
2. Zlepšuje kognitivní funkce, paměť a schopnost se soustředit
Pokud hledáte přírodní, netoxické mozkové steroidy, pak už nemusíte hledat nic jiného než správný přípravek zHericia. Spojení důkazů poukazuje na tuto houbu, která podporuje kognitivní fungování, posiluje mentální zaměření a zlepšuje paměť. Výzkum na lidech potvrdil pozitivní výsledky v oblasti duševního fungování hlavně u starších lidí (7) a vlastnosti houby zvyšující náladu pomáhají podporovat soustředěný a klidný stav mysli.
Zvířecí modely ukazují snížení beta-amyloidního plaku (8), což je hlavní bioindikátor, že tato houba může pomoci obnovit zdraví mozku; a existují také důkazy, že Lví hříva interaguje s částmi mozkových obvodů, konkrétně s kappa-opioidními receptory v mozku, které souvisejí s učením a pamětí (9). Předpokládá se, že biologicky aktivní sloučeniny v Hericiu snadno procházejí hematoencefalickou bariérou pro optimální neurální aktivitu.
Je také důležité pochopit, že paměť je vrozeně svázána s tím, jak neurony a nervy fungují v mozku. Pokud má Lví hříva potenciál je chránit stimulací NGF a BDNF, může vylepšit řadu různých funkcí včetně paměti. Poslední výzkumy potvrzují, že je to možné a že se to děje v různé míře - v jedné studii, kde testovaným subjektům byly poskytnut extrakt zhouby Hericium erinaceus, došlo k významnému zlepšení krátkodobé paměti (10).
3. Zlepšuje náladu a pomáhá zmírnit příznaky úzkosti a deprese
Nedávná studie provedená na japonských ženách vmenopauze konstatovala pozitivní výsledky v podpoře emocionálního pocitu a zmírnění stresu (11). Sloučenina Amycenon (patentovaný extrakt ze Lví hřívy), byla testována na myších a pomáhala snižovat depresi a úzkost (12). Další studie na myších také ukázaly, že houba zvyšuje hladinu acetylcholinu, nezbytného neurotransmiteru, který je důležitý pro náladu a duševní fungování (13).
Přínosy houby Hericium mohou také pomoci zmírnit úzkost a depresi díky svým silným účinkům na potlačení zánětu. Nový výzkum ukazuje jasné vazby mezi duševním onemocněním a zánětem mozku a ukázalo se, že Lví hříva snižuje produkci zánětlivých proteinů (14, 15).
A konečně předběžné studie na myších ukazují, že může dosáhnout svých účinků zvýšením regulace neurogeneze v hippocampu (16). Hipokampus (řec. hippocampus - mořský koník je součástí velkého mozku, který je umístěn je ve střední části spánkového laloku, jeden v pravé a druhý v levé mozkové hemisféře) je oblast mozku, o které neurovědci věří, že odpovídá za regulaci emoční stability a paměti.
4. Podpora imunity
Lví hříva, stejně jako většina léčivých hub, obsahuje beta-glukany, polysacharidy, které pomáhají podporovat správné fungování imunitního systému (17).
Studie na zvířecích modelech prokázaly zlepšenou imunitní funkci, zejména prostřednictvím antimikrobiální aktivity ve střevech a dokonce i protirakovinné aktivity při použití Lví hřívy. Vzhledem ke svým bakteriálním účinkům ve střevech bylo prokázáno, že vyvolává pozitivní změny v probiotických střevních bakteriích, které samy o sobě mají četné pozitivní účinky, pokud jde o imunitu. Houba má také příznivé účinky na inzulinemickou odpověď a odezvu na hladinu cukru v krvi (18) a zdá se, že má různé protizánětlivé vlastnosti, z nichž všechny do značné míry spolupracují na různých drahách v tandemu, aby udržely imunitní systém těla na vrcholu.
5. Má vlastnosti proti stárnutí
Stejně jako mnoho bylin a hub, které fungují nesčetnými způsoby v celém těle, je jednou zvýhod Lví hřívy pro zdraví člověka to, že vykazuje účinky proti stárnutí přímo i nepřímo tím, že obecně podporuje celkové zdraví a pohodu, a také specificky stimuluje tělesné procesy, které jsou spojeny se zpomaleným stárnutím. Kromě zpomalení stárnutí (a zvýšení rychlosti opravy) mozku a nervového systému se ukázalo, že polysacharidy Lví hřívy zvyšují aktivitu superoxiddismutázy (silný antioxidant a buněčný ochranný prostředek) v mozku a játrech a vykazují také vlastnosti proti stárnutí v kulturách lidských buněk (19).
Jedna pozoruhodná studie dokonce zjistila, že myším, kterým byla injekčně podána smrtící dávka bakterií salmonel a ktomu byl denně podáván extrakt zHericia, tak se téměř ztrojnásobilo jejich dožití (20)!
6. Hericium „opravuje“ střeva
Pravidelné užívání extraktu zHericia s vysokou účinností přináší mnoho zdravotních výhod, v neposlední řadě pomáhá chránit střeva mnoha způsoby. Ukázalo se, že i ve studiích na myších chrání a léčí výstelku střev před vyvíjejícími se vředy a obecně pomáhá při zánětlivých stavech střev, jako je gastritida, Crohnova nemoc a kolitida (21, 22, 23).
Jedna studie zaměřená na lidi s ulcerózní kolitidou zjistila, že užívání doplňku stravy na bázi hub obsahujícího 14% extraktu z Hericia výrazně snížilo příznaky a zlepšilo kvalitu života již po třech týdnech (24).
7. Bojuje se zánětem
Pokud jde o léčivé houby, je jednou z největších výhod Lví hřívy to, že je jedna z nejlepších pro boj se záněty. Jedním ze způsobů, jak měřit schopnost boje se záněty, je antioxidační aktivita. V této oblasti je to superstar: jedna studie zkoumající antioxidační kapacitu 14 různých druhů hub zjistila, že Lví hříva měla čtvrtou nejvyšší antioxidační aktivitu (25). Antioxidační potenciál každého druhu hub byl vypočítán na základě průměrných procent v poměru ke quercetinu. Ganoderma lucidum (Reishi) - 30,1 a Hericium erinaceus - 17,7%.
Nicméně, to není vše. Redukuje nadměrný oxid dusnatý, prostaglandiny, reaktivní kyslíkové radikály, prozánětlivý faktor NF-KB... Je tedy dobré, že Lví hříva pracuje na všech výše uvedených cestách docela mocně (26, 27).
8. Snižuje riziko rakoviny
Rakovina je komplexní onemocnění a Lví hříva by se neměla vtomto případě považovat za lék; nový výzkum však ukazuje, že je slibný a rozhodně vyžaduje pokračování v této oblasti. Laboratorní a zvířecí studie ukazují, že tato houba má schopnosti bojovat proti rakovině díky několika jedinečným složkám (28, 29). Ve skutečnosti, když je extrakt z houby Hericium ve směsi s lidskými rakovinnými buňkami ve zkumavce, způsobí to, že rakovinné buňky umírají rychleji. Tento efekt byl prokázán u více typů rakovinných buněk, včetně rakovinných buněk tlustého střeva, žaludku, krve a jater (30, 31).
Další fascinující studie zjistila, že extrakt zHericia byl ve skutečnosti účinnější než tradiční léky proti rakovině při zpomalení růstu nádoru u myší a měl také méně vedlejších účinků (32).
Je však také důležité si uvědomit, že účinky extraktu zHericia na boj proti rakovině by měly být ještě testovány na lidech, takže je nezbytně nutný další výzkum, o který pochopitelně farmaceutické firmy nemají zájem. Takže docela patová situace.
9. Snižuje riziko srdečních chorob
V souladu se svou reputací jako tonikum pro zdraví celého těla přináší tato houba efekt pro zdravé srdce mnoha způsoby, zejména vyvážením hladiny cholesterolu a zlepšením krevního oběhu v těle. Jedna studie provedená na myších zjistila, že konzumace extraktu z Hericia značně snížila hodnotu LDL cholesterolu a triglyceridů a i celkový cholesterol a zároveň zvyšovala dobrý HDL cholesterol. Další studie na potkanech a myších zjistily, že Lví hříva také systémově zlepšuje metabolismus tuků (33, 34).
Jedna nová studie zjistila, že u potkanů, kterým byla podávána dieta s vysokým obsahem tuků a současně jim byl podáván denně extrakt z Hericia, byla o 27% nižší hladina triglyceridů a byl zjištěn 42% nižší hmotnostní přírůstek po 28 denní terapii ve srovnání se skupinou, které nebyl souběžně podáván extrakt z Hericia (35).
Konečně může také zlepšit krevní oběh inhibicí agregace krevních destiček a zabránit ztluštění tepen charakteristických pro aterosklerózu.
10. Psycho-duchovní účinky
Pokud to všechno nestačilo, byla Lví hříva houba po celou historii ctěna pro své kulinářské, duchovní a léčivé vlastnosti zdokumentované především v Asii. Houba, která je dlouhodobě oblíbená u královských a buddhistických mnichů, byla historicky využívána k posílení a podpoře meditační praxe při generování „Qi“ - formy energie životní síly, která je nezbytná pro efektivní duchovní praxi a pro celkové zdraví a pohodu v těle. V Japonsku se o ní také hovořilo jako o „yamabush*take“, což znamená „horský kněz“, odkazující na její známé účinky - soustředění mysli a zvýšení duchovní energie.
Doplňky stravy sHericiem
Nejlepší je aplikovat extrakt z Hericia s garancí 40% polysacharidů. Mělo by se jednat o dvojitý extrakt, jak valkoholu, tak i ve vodě. Měl by být kdispozici Certifikát garantující kvalitu a vylučující kontaminaci nežádoucími látkami.
Hericium erinaceus
90 kapslí á 500 mg
nejúčinnější extrakt na trhu
jedině Superionherbs s garancí účinnných látek
Certifikát - níže
100% čistý extrakt, který neobsahuje plnidla ani konzervační látky
jsou použity rostlinné tobolky – vhodné i pro vegetariány a vegany
anglická farmaceutická kvalita
Dávkování
Pokud jde o dávkování, v závislosti na kvalitě extraktu a zdroji houby je možné dosáhnout výhod již od 500 miligramů extraktu pro prevenci a může dosáhnout až několika gramů denně (až 500 mg na 10 kg hmotnosti) při terapeutickém využití.
ETIKETA NA PŘÍPRAVKU
GARANCE: 40 % polysacharidů
REALITA: 41,6 % polysacharidů
Zdroje článku:
1. Lai PL, Naidu M, Sabaratnam V, et al. Neurotrophic properties of the Lion’s mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia. Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):539-54.
2. Wong KH, Naidu M, David RP, Bakar R, Sabaratnam V. Neuroregenerative potential of lion’s mane mushroom, Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (higher Basidiomycetes), in the treatment of peripheral nerve injury (review). Int J Med Mushrooms. 2012;14(5):427-46.
3. Tuszynski MH, Yang JH, Barba D, et al. Nerve Growth Factor Gene Therapy: Activation of Neuronal Responses in Alzheimer Disease. JAMA Neurol. 2015;72(10):1139-47.
4. Colafrancesco V, Villoslada P. Targeting NGF pathway for developing neuroprotective therapies for multiple sclerosis and other neurological diseases. Arch Ital Biol. 2011;149(2):183-92.
5. Wiener CD, De mello ferreira S, Pedrotti moreira F, et al. Serum levels of nerve growth factor (NGF) in patients with major depression disorder and suicide risk. J Affect Disord. 2015;184:245-8.
6. Zhang J, An S, Hu W, et al. The Neuroprotective Properties of Hericium erinaceus in Glutamate-Damaged Differentiated PC12 Cells and an Alzheimer’s Disease Mouse Model. Int J Mol Sci. 2016;17(11).
7. Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabush*take (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009;23(3):367-72.
8. Phan CW, David P, Naidu M, Wong KH, Sabaratnam V. Therapeutic potential of culinary-medicinal mushrooms for the management of neurodegenerative diseases: diversity, metabolite, and mechanism. Crit Rev Biotechnol. 2015;35(3):355-68.
9. Saito T, Aoki F, Hirai H, Inagaki T, Matsunaga Y, Sakakibara T, Sakemi S, Suzuki Y, Watanabe S, Suga O, et al. Erinacine E as a kappa opioid receptor agonist and its new analogs from a basidiomycete, Hericium ramosum. J Antibiot (Tokyo) 1998 Nov; 51(11): 983–990.
10. Mori K, Obara Y, Moriya T, Inatomi S, Nakahata N. Effects of Hericium erinaceus on amyloid β(25-35) peptide-induced learning and memory deficits in mice. Biomed Res. 2011;32(1):67-72.
11. Nagano M, Shimizu K, Kondo R, et al. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010;31(4):231-7.
12. Yao W, Zhang JC, Dong C, et al. Effects of amycenone on serum levels of tumor necrosis factor-α, interleukin-10, and depression-like behavior in mice after lipopolysaccharide administration. Pharmacol Biochem Behav. 2015;136:7-12.
13. Zhang J, An S, Hu W, et al. The Neuroprotective Properties of Hericium erinaceus in Glutamate-Damaged Differentiated PC12 Cells and an Alzheimer’s Disease Mouse Model. Int J Mol Sci. 2016;17(11).
14. Sheng X, Yan J, Meng Y, et al. Immunomodulatory effects of Hericium erinaceus derived polysaccharides are mediated by intestinal immunology. Food Funct. 2017;8(3):1020-1027.
15. Mori K, Ouchi K, Hirasawa N. The Anti-Inflammatory Effects of Lion’s Mane Culinary-Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) in a Coculture System of 3T3-L1 Adipocytes and RAW264 Macrophages. Int J Med Mushrooms. 2015;17(7):609-18.
16. Ryu S, Kim HG, Kim JY, Kim SY, Cho KO. Hericium erinaceus Extract Reduces Anxiety and Depressive Behaviors by Promoting Hippocampal Neurogenesis in the Adult Mouse Brain. J Med Food. 2018;21(2):174-180.
17. Zhu L, Wu D, Zhang H, et al. Effects of Atmospheric and Room Temperature Plasma (ARTP) Mutagenesis on Physicochemical Characteristics and Immune Activity In Vitro of Hericium erinaceus Polysaccharides. Molecules. 2019;24(2).
18. Chaiyasut C, Woraharn S, Sivamaruthi BS, Lailerd N, Kesika P, Peerajan S. Lactobacillus fermentum HP3-Mediated Fermented Hericium erinaceus Juice as a Health Promoting Food Supplement to Manage Diabetes Mellitus. J Evid Based Integr Med. 2018;23:2515690X18765699.
19. He X, Wang X, Fang J, et al. Structures, biological activities, and industrial applications of the polysaccharides from Hericium erinaceus (Lion’s Mane) mushroom: A review. Int J Biol Macromol. 2017;97:228-237.
20. Noh HJ, Yang HH, Kim GS, et al. Chemical constituents of Hericium erinaceum associated with the inhibitory activity against cellular senescence in human umbilical vascular endothelial cells. J Enzyme Inhib Med Chem. 2015;30(6):934-40.
21. Kim SP, Moon E, Nam SH, Friedman M. Hericium erinaceus mushroom extracts protect infected mice against Salmonella Typhimurium-Induced liver damage and mortality by stimulation of innate immune cells. J Agric Food Chem. 2012;60(22):5590-6.
22. Wang M, Konishi T, Gao Y, Xu D, Gao Q. Anti-Gastric Ulcer Activity of Polysaccharide Fraction Isolated from Mycelium Culture of Lion’s Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2015;17(11):1055-60.
23. Qin M, Geng Y, Lu Z, et al. Anti-Inflammatory Effects of Ethanol Extract of Lion’s Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Agaricomycetes), in Mice with Ulcerative Colitis. Int J Med Mushrooms. 2016;18(3):227-34.
24. Jiang S, Wang S, Sun Y, Zhang Q. Medicinal properties of Hericium erinaceus and its potential to formulate novel mushroom-based pharmaceuticals. Appl Microbiol Biotechnol. 2014;98(18):7661-70.
25. Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E. Effect of a Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSan™, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Ulcerative Colitis in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. PLoS ONE. 2016;11(3):e0150191.
26. Abdullah N, Ismail SM, Aminudin N, Shuib AS, Lau BF. Evaluation of Selected Culinary-Medicinal Mushrooms for Antioxidant and ACE Inhibitory Activities. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:464238.
27. Kim YO, Lee SW, Oh CH, Rhee YH. Hericium erinaceus suppresses LPS-induced pro-inflammation gene activation in RAW264.7 macrophages. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2012;34(3):504-12.
28. Geng Y, Zhu S, Lu Z, Xu H, Shi JS, Xu ZH. Anti-inflammatory activity of mycelial extracts from medicinal mushrooms. Int J Med Mushrooms. 2014;16(4):319-25.
29. Lee KF, Chen JH, Teng CC, et al. Protective effects of Hericium erinaceus mycelium and its isolated erinacine A against ischemia-injury-induced neuronal cell death via the inhibition of iNOS/p38 MAPK and nitrotyrosine. Int J Mol Sci. 2014;15(9):15073-89.
30. Lee SR, Jung K, Noh HJ, et al. A new cerebroside from the fruiting bodies of Hericium erinaceus and its applicability to cancer treatment. Bioorg Med Chem Lett. 2015;25(24):5712-5.
31. Li Y, Zhang G, Ng TB, Wang H. A novel lectin with antiproliferative and HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activities from dried fruiting bodies of the monkey head mushroom Hericium erinaceum. J Biomed Biotechnol. 2010;2010:716515.
32. Kim SP, Kang MY, Choi YH, Kim JH, Nam SH, Friedman M. Mechanism of Hericium erinaceus (Yamabush*take) mushroom-induced apoptosis of U937 human monocytic leukemia cells. Food Funct. 2011;2(6):348-56.
33. Li W, Zhou W, Kim EJ, Shim SH, Kang HK, Kim YH. Isolation and identification of aromatic compounds in Lion’s Mane Mushroom and their anticancer activities. Food Chem. 2015;170:336-42.
34. Li G, Yu K, Li F, et al. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers. J Ethnopharmacol. 2014;153(2):521-30.
35. Li G, Yu K, Li F, et al. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers. J Ethnopharmacol. 2014;153(2):521-30.